Adrszpaskie Skały-czarodziejskie miejsce. 2011-05-04
Adrszpaskie Skały-czarodziejskie miejsce. Skały Adrszpaskie czes. Adršpašské skály, znajdują się w północno-zachodniej części masywu górskiego w Sudetach Środkowych, w Czechach. Będący fragmentem Gór Stołowych w pobliżu miasteczka Cieplice nad Metują czes. Teplice nad Metují oraz wsi Adrszpach czes. Adršpach.
Są to unikalne bloki piaskowcowe powstałe, podobnie jak pasmo Gór Stołowych w wyniku nierównej odporności skał na wietrzenie, które wymodelowała woda, mróz i wiatr. Płyta piaskowca została podzielone licznymi kanionami, dolinami i szczelinami na szereg fragmentów. Masyw jest również jednym z najbardziej znanych piaskowcowych terenów wspinaczkowych na świecie.
Na terenie Adrszpaskich skał znajdują się dwa górskie jeziorka, przez które przepływa rzeka Metuja czes. Metuje tworząc dwa wodospady mały i duży. Jedno z jezior zostało utworzone z dawnej piaskowni, założonej przez barona Konstantina Nádhernego-Borutina, wraz z przedsiębiorcą Eduardem Langerem z Broumowa. W latach 30 wywożono stąd tysiące wagonów wysokiej jakości piasku, używanego do produkcji kryształów i szkła ołowiowego. To tak z ciekawostek. Obecnie nieczynne wyrobisko jest zalane turkusową wodą, a dookoła biegnie przepiękna malownicza ścieżka turystyczna. Na drugie jeziorko nie dotarłam ze względu na mojego psa, który niestety nie był wstanie pokonać licznych schodów między skałami. I tu właśnie wiadomość dla posiadaczy dużych psiaków. Pomimo iż teren masywu to rezerwat przyrody o nazwie "Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály" nie ma zakazu dla psów. Ale z pieskami większymi niż 30 cm jeziorka się nie przepłynie. I z tego, co doświadczyłam z dużymi psami pewnych odcinków trasy też się nie pokona. Co innego, gdy ktoś ma małego pieska i może go wziąć na ręce? Ale mimo wszystko zachęcam na wyprawę w to niesamowite miejsce.
Więc górołazi do dzieła. Może kiedyś spotkamy się na szlaku :)

Poniżej znajduje się kilkadziesiąt zdjęć z kwietniowej wyprawy. Zapraszam do oglądania.
<< Wstecz Zobacz zdjęcia...
© wszystkie zdjęcia na stronie chronione są prawem autorskim